Dopłaty do Fotowoltaiki, finansowanie instalacji fotowoltaicznych

pawel
22 października 2020

Dzięki różnego rodzaju wsparciom finansowym decyzja o inwestycji w instalacje fotowoltaiczne staje się znacznie łatwiejsza. Dla niektórych czynnik ten jest decydującym. Co prawda również bez dopłaty do fotowoltaiki opłaca się w nią zainwestować. Są jednak różne opcje na dotacje do fotowoltaiki, z których warto skorzystać i przejść na darmowy prąd ze słońca.

Czym są dotacje do fotowoltaiki?

Rozróżnia się różne formy wsparcia osób, które chcą zainwestować w OZE. Ponieważ fotowoltaika jest tą najbardziej popularną gałęzią odnawialnych źródeł energii, to na jej wsparciu skupiły się rządy. Dostępnych mamy kilka programów, które pozwalają zdobyć dofinansowanie do fotowoltaiki. Jedne są w formie zwrotu poniesionych kosztów, inne dają możliwość zaciągnięcia nisko oprocentowanego kredytu na zakup paneli słonecznych.

Dopłaty do fotowoltaiki – czy warto z nich korzystać?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zawsze się opłaci. To nie tylko inwestycja generująca duże oszczędności, ale także inwestycja, której efekty sprzyjają również poprawie środowiska. Dlatego też w każdym aspekcie jest ona opłacalna. Nie podlega jednak wątpliwości, że choć koszty takiej inwestycji znacznie zmalały, to jednak wciąż nie należy to do niskiego wydatku. Jeśli więc pojawia się możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego, warto wziąć to pod uwagę. Choć uzyskanie niektórych dotacji może być problematyczne, to jednak spełniając wszystkie jej zasady, warto z niej skorzystać.

Fotowoltaika i dotacje unijne

Nasz kraj należy do Unii Europejskiej, a co za tym idzie, podlegamy również jej przepisom. Wiele z nich dopasowanych jest do naszych możliwości oraz panujących realiów. Według zaleceń UE do końca 2020 powinniśmy w 15% z pełnego bilansu energetycznego naszego kraju produkować energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Przy czym średnia unijna dla innych krajów wynosi 20%. Dlatego też organizacje unijne, nasz rząd i samorządy zachęcają rodaków do inwestycji w panele fotowoltaiczne oferując dofinansowanie do fotowoltaiki. Nie podlega więc wątpliwości, że to najlepszy czas, by zainwestować w założenie własnej mikro instalacji.

Panele fotowoltaiczne dofinansowanie z rządu i samorządów

W Polsce możemy skorzystać z kilku programów rządowych i samorządowych w celu uzyskania dopłaty do fotowoltaiki. Są to np. program „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” czy „Prosument 2”. Na czym polegają?

Program „Mój Prąd” to obecnie chyba najbardziej popularna forma na dofinansowanie fotowoltaiki. Polega na uzyskaniu bezzwrotnej dotacji do instalacji paneli fotowoltaicznych sięgającej do 5000 złotych. Program skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić kilka podstawowych kryteriów, a ubieganie o zwrot poniesionych kosztów (do 5000 zł) wymaga złożenia i przedstawienia odpowiednich dokumentów. Nie jest to trudne ani czasochłonne, a wnioski można składać również online. Dofinansowanie przysługuje do instalacji o wielkości max. 10 kWp.

Program „Czyste Powietrze” to kolejna opcja na uzyskanie wsparcia w instalacji fotowoltaicznej. Korzystając z niego, możemy zostać objęci dofinansowaniem w 100% poniesionych kosztów instalacji wyłącznie w formie pożyczki na pozostałe koszty kwalifikowane.

„Prosument 2” to zaś program wspierający rozproszone, odnawialne źródła energii. W ramach tego programu możemy skorzystać z dofinansowania zakupu oraz montażu nowych paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Główne zasady programu to udzielenie dotacji w wysokości 15% lub 30% dofinansowania, udzielenie pożyczki lub kredytu z 1% oprocentowaniem, a maksymalny okres kredytowania może wynosić 15 lat.

Fotowoltaika odliczenie od podatku – jak wygląda ulga podatkowa fotowoltaika?

Kolejną formą wsparcia jest ulga podatkowa fotowoltaika, która jest również ciekawą formą zmniejszenia poniesionych kosztów z instalacji. Mogą z niej skorzystać wszyscy właściciele domów, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne. Z ulgi mogą skorzystać również osoby korzystające z dofinansowania programem „Mój Prąd”, dzięki czemu zwrot za inwestycję będzie możliwy niemalże w całości. Należy jednak wspomnieć, że kwotę odliczenia od podatku pomniejszamy o kwotę otrzymanego wsparcia z programu Mój Prąd. Nie możemy bowiem odliczyć wydatku, którego nie ponieśliśmy. Aby ulga podatkowa była możliwa do zrealizowania, niezbędne są faktury na zakupiony sprzęt oraz wykonane usługi związane z instalacją fotowoltaiczną.